Skip to content

Trabzon’da Yapılacak Doğa Sporları

Jeep Safari
Jeep Safari
Jeep Safari
Kano
Kano
Jeep SafariKano

Karadeniz’de Yapılacak Sporlar ve Trabzon Doğa Sporları

Yeşilin ve mavinin en bol olduğu Trabzon doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen doğa tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biridir.
Zengin bitki örtüsü ve yemyeşil doğasıyla temiz hava eşliğinde trekking yapabilir. Dağcılık parkurlarında tırmanabilirsiniz.

  • Off Road

Eğer ben yürümek istemiyorum ama doğal güzellikleri de keşfetmek istiyorum derseniz Jeep Safari’nin tadını çıkarabilirsiniz.
Bunun yanı sıra yeşilin ve mavinin uyumu ve güzelliklerini yüksekten görmek isteyenler için yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Adrenalin ve heyecanı sevenler için ise rafting yapabileceğiniz akarsularımız da mevcuttur.

Trabzon Off Road Rotaları

Çaykara-Karaçam-SoğanlıKuşmer 47,48 kilometre
Orta zorlukta yer Ataköy, Trabzon (Türkiye Cumhuriyeti) Hamsiköy Civarı 12,16 kilometre
Orta zorlukta yer Hamsiköy, Trabzon (Türkiye) Sultan Murat Yaylası – Bayburt Aydıntepe 39,26 kilometre
Arpalı, Trabzon (Türkiye) Uzungöl – Üzengili – Soğanlı Dağı 46,63 kilometre

  • Jeep Safari

4X4 JEEP safari Karadeniz’in stabilize yollarını keşfetme adına önemli bir etkinliktir. Her ilçeden bu etkinliğe katkı gelmektedir.

Jeep Safari Güzergahları

Akçaabat – Düzköy – Kayabaşı Yaylası – Lişer Yaylası – Şolma Turizm Merkezi Maçka Trabzon – Araklı – Dağbaşı – Aydıntepe Yeraltı Şehri – Demirkapı Gölleri – Uzungöl – Çaykara – Of – Trabzon’un önemli jeep safari rotalarıdır.

  • Oryantiring Sporu

Oryantiring (yönbul, orienteering) harita yardımıyla yön bulmayı içeren, zamana karşı  yapılan bir spor. Farklı arazi koşullarında yapılabilse de genellikle ormanlık arazide yapılması  tercih edilmektedir. Trabzon’da bulunan doğal zenginlikler Oryantiring sporu için muhteşem  bir altyapı sunmaktadır. Trabzon’un ilk Oryantiring Şampiyonası, 6 – 7 Mayıs 2017’de Ortahisar ilçesindeki Mağmat Boğazı ve Zağnos Vadisi-Atatürk Alanı güzergâhında yapılmıştır.

  • Yamaç Paraşütü

Dik yamaçlara sahip Trabzon’da dünyanın sayılı yamaç paraşütü parkurları yer almaktadır. Trabzon merkezine 10 km mesafede bulunan Akyazı Uçuş Tepesi, 25km mesafede olan Akçakale tepesi, 35 km mesafede Varoz uçuş tepesi, Düzköy Haçka eğitim tepesi ve Uzungöl uçuş tepesi önemli parkurlardandır.

İlimizde yamaç paraşütü ile ilgili olarak THK (Türk Hava Kurumu) ile Trabzon Valiliğinin ortaklaşa yürüttüğü yamaç paraşütü eğitimleri tamamlanmış olup, başarılı olanlara sertifikaları verilmiştir. Yamaç paraşütü yapılabilecek uygun alanlar bulunan ilimiz ve civarında en çok tercih edilen uçuş par-kurlarının başında uzungölü çevreleyen dağların üstü ve Akyazı sahili gibi uygun alanlar mevcuttur.

Yamaç Paraşütü Güzergahları

En sık tercih edilen uçuş parkuru rotası: Uzungöl- Karastel Tepesi / Uzungöl-Karaçımah Tepesi / Akçaabat Karadağ Hıdırnebi (Yaylakent) Önünden / Düzköy ilçesi Çalköy Beldesi Doğankaya Çayırbağı’ dır.

Özelikle Uzungöl üzerinde yapılan yamaç paraşütünde şahane manzaralar görünmektedir.

  • Trabzon’da Trekking ve Dağcılık

Trekking ve dağcılık Trabzon’un en önemli etkinliklerindendir. Kulin Dağı rotası en önemli trekking rotasıdır. Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Kulindağı yaylasından başlayan trekking rotası Kulindağı Yaylası – Figanoy Yaylası – Lişer Yaylası ile sonlanmaktadır. Trekking sonrası, Temmuz ayının ilk hafta sonu ise, Lişer yaylası soğuksu etkinliklerine katılabilirsiniz. Dağlarda yürüyüş sırasında kamp kurabilirsiniz. Bununla birlikte çok sayıda dağcılık stili uygulanabilir. Trabzondaki yürüyüş parkurları için tıklayın.

  • Kuş ve Bitki Gözlemciliği

100’lerce endemik bitki türüne ve çeşitli kuş türlerine sahip Trabzon’da üniversite destekli yaban hayatı koruma adına gözlemler yapılmaktadır.

  • Avcılık

Denetim kurallarına uyarak avcılık yapılabilmektedir. Bu sayede yaban hayatı dengelenmiş olmaktadır.