Skip to content

Kadıralak Yaylası Gezi Rehberi

kadıralak yaylası plateau

Kadıralak Yaylası Gezi Rehberi : Nerededir, Nasıl Gidilir?

Kadıralak Yaylası, Trabzon’un Tonya ilçesinde bulunan bu yayla ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 1300 metre yüksekliktedir. Yayla “mavi yıldız” çiçekleri ile meşhurdur. Her yıl Nisan ayında açılan bu çiçekler “Uluslararası Bern Sözleşmesi” gereği korunur. Yayla’ya ulaşım tatilcilerin yorumları ile kolaydır. Yol boyunca harika manzaraların size eşlik edeceği bu yayla görülmeye değerdir.

Kadıralak Yaylası, il merkezine 83, ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ziyaretçiler genelde şahsi araçlarıyla gitmeyi tercih etse bile yaylaya turlar ile ulaşım vardır.

Kadıralak Yaylası’na Ne Zaman Gidilir?

Bölgedeki köyler, dağlardan denize doğru inen akarsuların vadileri üzerinde kurulmuşlardır. Kış ayları, köylerde dinlenilerek mevsimlik işler ve el sanatları yaparak geçirilir. İlkbahar gelince Mart ve Nisan aylarında tarlalar bellenir, Mayısta ekinler ekilir. Mezrası olan aileler buradaki evlerine göç ederek bir ay kadar otururlar. Özellikle sürüler mezraya göçürülür. Haziran başından Eylül sonlarına kadar yaylaya göç edilir.

Genel olarak tatilciler Nisan ayında açılan “mavi yıldız” çiçekleri zamanında gitmeyi tercih etmektedir. Yaz mevsiminde ağaçların en güzel halini aldığı bu yaylada, doğada güzel bir yürüyüş yaparak ve muhteşem manzarayı çekerek tatilinizi daha güzel hale getirebilirsiniz.

Kadıralak Yaylası’nda Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Kadıralak Yaylasında Doğa Fotoğrafçılığı

Fotoğraf tutkunları için güzel bir seçim olan bu yaylada Nisan ayında çıkan “mavi yıldız” çiçeklerini ve harika manzarasını fotoğraf çekebilirsiniz.

Kadıralak Doğa Yürüyüşü İmkanı

Doğa ile iç içe olan bu yaylada geziniz sonrası güzel bir yürüyüş yaparak adeta oksijene doyabilirsiniz.

Otelimize Mesafesi ve Ulaşım

İster kendi aracınız ile isterseniz de turlar ile yaylaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Tatilcilerin yorumları ile yaylaya ulaşım pek zor değil.

Rize-Artvin Havaalanı kadıralak yaylası arası yaklaşık 187 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 30 dakika sürmektedir.

Trabzon Havaalanı kadıralak yaylası arası yaklaşık 81 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir.