skip to Main Content

Kızlar Manastırı

Trabzon'un Ortahisar ilçesindeki Kızlar Manastırı'nın, restorasyon ve rölöve çalışmalarıyla tarihi dokusu ortaya çıkarılıyor. Projesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi, restorasyon ihalesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen manastırın, yıl sonuna kadar turizmin hizmetine sunulması planlanıyor. ( Trabzon Büyükşehir Belediyesi - Anadolu Ajansı )

Kızlar Manastırı

Boztepe’nin yamacında şehre hakim bir mevkide kurulan bu manastır 1349-1390 yılları arasında 3. Alexios zamanında kurulmuştur. Kızlar Manastırı, iki teras üzerine inşa edilmiş ve etrafı yüksek koruma duvarı ile çevrilmiştir. Birkaç defa onarılmış olan Kızlar Manastırı 19. yüzyılda son şeklini almıştır. Manastırın ilk hali, güneyde içinde kutsal su bulunan kaya kilisesi ve onun girişindeki şapel ve birkaç hürcreden ibarettir. Kaya kilisesinin içinde kitabeler ve 3. Alexios’un karısı Theodora ve annesi Eirene’nın portreleri yer almaktadır.

Kızlar Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Trabzon’un merkezinde olan Kızlar Manastırı, Boztepe Mahallesinde bulunmaktadır. Trabzon merkezinde olduğundan dolayı ulaşım açısından sıkıntı yaşamazsınız. İster şahsi aracınız ister minibüs vs. ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Oraya kadar gitmişken Kızlar Manastırı ziyaretiniz sonrası Trabzon’u adeta kuş bakışı gören Boztepe’ye gidebilir ve orada bulunan çay bahçelerinde veya lokantalarda oturabilirsiniz.