Skip to content

Sera Gölü Tabiat Parkı

sera gölü
sera gölü
sera gölü
sera gölü
sera lake resort hotel trabzon winter
galeri-odalarimiz (7) hotel trabzon
Sera Lake Resort Hotel & Spa - Restaurant - Trabzon
sera lake resort hotel trabzon winter
sera lake resort hotel trabzon winter
sera gölü
sera gölü
sera gölüsera gölüsera gölüsera lake resort hotel trabzon wintergaleri-odalarimiz (7) hotel trabzonSera Lake Resort Hotel & Spa - Restaurant - Trabzonsera lake resort hotel trabzon wintersera gölüsera gölü

Sera Gölü Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Sera Gölü, Trabzon ve Akçaabat’ın önemli bir tabiat güzelliğidir. Trabzon’a 12 km. Akçaabat’a 8 km uzaklıkta Yıldızlı mahallesi sınırları içinde yer alır. Uzunluğu 1200 m. genişliği ortalama 150 m. olup, en derin yeri 20 m. dir. Sera Gölü, 1950 yılında yamacında oluşan toprak kayması sonucu sera deresinin önünün kapanmasıyla oluşmuş bir heyelan gölüdür.

2010 yılında Tabiat Parkı ilan edilen ve kamuya açık bir park düzenlemesi yapılan, etrafında yürüyüş, piknik yapılabilen göl kenarında yerli ve yabancı ziyaretçiler için günübirlik dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Trabzon’da gezilecek yer arasında yer alan Sera Gölü Doğu Karadeniz turunun başlangıç noktası sayılır.

Sera Gölü Konumu, Tarihi ve Oluşumu

Sera Gölü, Trabzon’un Akçaabat ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir heyelan set gölüdür. Göl, Yıldızlı ve Derecik belediyelerinin arasında yer alan Derecik Vadisi’nde oluşmuştur. İsmini hudutları içerisinde olduğu Yıldızlı’nın eski adı olan Sera’dan almıştır.

Göl, aşırı yağış sonucu 21 Şubat 1950 Salı günü Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkaması sonucu oluşmuştur. Kopan parçaların bazıları o kadar büyüktür ki, günümüzde dahi kopmaların yaşandığı bu bölgeler anlaşılabilmektedir. Bu kopmalar vadide derin uçurumların oluşmasına neden olmuştur ve kopmaların olduğu gün küçük çapta yerel bir deprem oluşmuştur.

Dağdan kopan kütle 30 m genişliğinde, 650 m uzunluğunda, 130 m yüksekliğinde, 15 milyon m3 boyutlarındadır. Göl 18 günde tam halini almış, yöre halkı bizzat bir gölün oluşumuna tanıklık etmiştir.

sera gölü

Sera Gölü Turizm ve Otelleri

Sel sonrası oluşan bu doğal oluşum şimdilerde yerli ve yabancı turizmin yoğun ziyaretçileri tarafından hayranlıkla izlenmektedir. Göl kenarında yer alan tesislerde göl manzarası eşliğinde Restoran, çocuk eğlence parkı ve semaverde çay keyfi hizmetine sunulmuştur. Ayrıca hava şartlarının iyi olduğu dönemlerde göl bisikleti ile aktivite yapabilir, gününüzü daha da güzelleştirebilirsiniz.

Uzungöl, Sümela manastırı’ndan sonra, şehir merkezine en yakın olmasıyla en önemli turizm merkezleri arasında gösterilen Sera gölü bakanlar kurulu kararıyla Tabiat Parkı olarak belirlendi.

Yabancı turistlerin ilgi gösterdiği gölün merkeze 5 dakika, Trabzonspor’un yeni stadı olan Şenol Güneş Spor kompleksine 10 dk mesafede olması ve havalimanına en yakın turizm merkezi olması gölün cazibesini günden güne daha da artırmaya başladı.

Otelimiz Hakkında

Otelimiz 68 Oda içerisinde restoran, spa, buhar odası, hamam, fitness ve toplantı salonu bulunan 1 resort yapı ve 4 villa’dan oluşuyor. Resort yapımız 21 odalı olup, en üst katında deniz, şehir, sera gölü manzarasına sahip 200 kişilik restoranımız mevcut.

Bunun haricinde Spa, Türk Hamamı, Buhar Odası, Fitness salonumuz da bulunmaktadır.

Her villamızda 10 oda olup en üst katları süit odamız mevcuttur. King süitlerimiz deniz ve göle bakan balkonları bulunmakta ve içerisinde ise jakuzi, mutfak, büyük boy yatağı vardır. Villamızın diğer katlarında ise 4er oda bulunmakta. İstenildiği taktirde kat olarak 4 oda birden yani 3+1 daire olarak rezerve edilebildiği gibi, odaları tek tekte rezervasyon yapabiliyoruz. En alt katlarında ise büyük bahçeli odalarımız mevcuttur.

 

Otelimize Mesafesi