Skip to content

Trabzon Balayı Gezilecek Yerler

Trabzon Atatürk Köşkü Nerede ve Nasıl Gidilir? Atatürk Köşkü Ziyaret Saatleri Ne Zaman? Trabzon Atatürk Köşkü Tarihi ve Hikayesi Hakkında Bilgi.
Trabzon Atatürk Köşkü Nerede ve Nasıl Gidilir? Atatürk Köşkü Ziyaret Saatleri Ne Zaman? Trabzon Atatürk Köşkü Tarihi ve Hikayesi Hakkında Bilgi.
kadıralak yaylası plateau
Kadıralak Yaylası Gezi Rehberi : Nerededir, Nasıl Gidilir?
balıklı göl
Uzungol Travel Guide Trabzon
Uzungol Travel Guide Trabzon
vazelon manastiri gezi rehberi (1)
vazelon manastiri gezi rehberi (1)
Trabzon Atatürk Köşkü Nerede ve Nasıl Gidilir? Atatürk Köşkü Ziyaret Saatleri Ne Zaman? Trabzon Atatürk Köşkü Tarihi ve Hikayesi Hakkında Bilgi.kadıralak yaylası plateaubalıklı gölUzungol Travel Guide Trabzonvazelon manastiri gezi rehberi (1)

Trabzon’da Balayı için Gidilecek Yerler

Deniz, kum ve güneş haricinde doğa ile iç içe balayı yaşamak isteyenler için en doğru konum Karadeniz’dir. Tarihin ve doğanın birleştiği Trabzon’da yapacağınız balayınızda gezip görebileceğiniz yerleri sizin için derledik.

1 – Uzungöl

Gökyüzünün mavisi, bembeyaz bulutlar ve yemyeşil ormandan oluşan bir manzara karşılar sizi Uzungöl ’de…Uzungöl’ün berrak sularının karadeniz’e akışı gibi gökyüzünü içinize çekersiniz her nefeste.

2 – Sümela Manastırı

Trabzon, Maçka’da yer alan manastır deniz seviyesinden 1.150 metre yüksekte bulunmaktadır. Manastırı gezdikten sonra harika doğa yürüyüşü ile gezinizi taçlandırabilirsiniz. Uçakla ya da ülkemizin her yerinden otobüsle, Trabzon’a gittikten sonra manastıra ulaşım zor değildir.

3 – Vazelon Manastırı

vazelon manastiri gezi rehberi

Maçka ilçesinde bulunan bu manastır il merkezine 40 kilometre kadar uzaklıkta bulunmaktadır. 270-317 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen bu manastır tarihte bulunan en eski manastır olarak kabul edilmektedir. Bölgenin en zengin ve en önemli manastırı olan Vazelon Manastırı 1923 yılında terk edilmiştir fakat kendisine özgü mimarisi ile görülmesi gereken bir tarihi eserdir.

4 – Santa Harabeleri

Santa Ruins - Santa Harabeleri Nerede? Nasıl Gidilir? Santa Harabeleri Trabzon tarihi ve Önemi Hakkında bilgi. Santa Vadisi ve Santa Antik Kenti Nerede? Yol tarifi.
Santa Ruins – Santa Harabeleri Nerede? Nasıl Gidilir? Santa Harabeleri Trabzon tarihi ve Önemi Hakkında bilgi. Santa Vadisi ve Santa Antik Kenti Nerede? Yol tarifi.

Santa Harabeleri Dini, ticari ve kültürel anlamda önem taşımaktadır. Günümüzde ‘Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı’ ilan edilen bölgenin geçmişte 9 ayrı mahallesi olduğu tahmin edilmektedir. Bölgede günümüzde 7 mahalle ve 300’ü aşkın ev bulunmaktadır.

5- Kadırga Yaylası ve Camii

Kadırga Yaylası Nerededir ve Nasıl Gidilir?
Kadırga Yaylası Nerededir ve Nasıl Gidilir?

1461’de Trabzon’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmet, arkadaşı Oymak Bey Kadir Ağa’yı sormuştur. Arkadaşının şehit düştüğünü öğrenen Fatih Sultan Mehmet askerleri ile Kadir Ağa’nın mezarını ziyaret etmek için yola koyulur. Bu olaydan sonra Fatih Sultan Mehmet yaylaya gelmesine vesile olan Kadir Ağa’nın ismini vermiştir.