Skip to content

Seyahat Planı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Seyahat Planı Nasıl Yapılır Nelere Dikkat Etmeliyiz

Seyahat ve Gezi Planı Nasıl Yapılır?

Verimli ve güzel bir tatil yapmak için seyahat planı yapmak gerekli. Bunun yazılı olmasına gerek gerekmez, planı kafanızda da planlamanız yeterli olacaktır.

Seyahat planı neden gerekli?

İyi planladığınız seyahat planı size ve bütçenize büyük katkı sağlayacaktır. Hatta fazladan farklı yerleri deneyimleme imkanı da sağlayacaktır. Tatil planınız Şehrin karmaşasından uzakta, doğada tatil yapmak içinse daha çok ihtiyaçlar doğrultusunda plan yaparken, şehrin içinde, gece hayatı, plaj içeren tatil planında ise buna uygun plan yapmak gereklidir.

Seyahat planı ne zaman yapılmalı? Uçak bileti ne zaman alınmalı?

Seyahat planı ne zaman yapılmalı Uçak bileti ne zaman alınmalı
Seyahat planı ne zaman yapılmalı Uçak bileti ne zaman alınmalı

En çok yapılan hatalardan birisi de önce uçak bileti alıp sonra planı yapmaya başlamaktır. Bunu yapmak esasında elzem bir hata değildir fakat tatil için hazırlanma ve gideceğiniz yer hakkında bilgi edinme süreciniz için kendinizi bilet tarihi ile araya sıkıştırmış olacaksınız.

Örneğin; Trabzon’a en çok yazın tur ve tatil için gelinir fakat Trabzon’un en güzel en yeşil zamanları yaz öncesi Nisan ve Mayıs aylarıdır… Buna istinaden gidilecek yer hakkında bilgi edinmek, mevsimsel özelliklerini bilmek gerekli.

Vize Problemi ve Seyahate Etkisi

Vize Problemi ve Seyahate Etkisi
Vize Problemi ve Seyahate Etkisi

Bilet alınmadan önce mutlaka bilinmesi gerekli olan konu vize problemidir. Vize isteyen ülkelere gitmek için 3-4 ay önceden planlama yapmak gerekirken, vize istemeyen ülkelere “Merhaba ben geldim” diyerek gidebilme imkanınız var. Bazı ülkelere vize başvuruları reddedilince uçak biletinizde bu durumda yanabiliyor.

Uygun Fiyatlı Uçak Biletini Nasıl Alırım? Uçak bileti alırken neye dikkat etmeliyim?

Uygun Fiyatlı Uçak Biletini Nasıl Alırım Uçak bileti alırken neye dikkat etmeliyim
Uygun Fiyatlı Uçak Biletini Nasıl Alırım Uçak bileti alırken neye dikkat etmeliyim

Uçak biletinizi alma, seyahat planınızın en önemli kısımlarından biridir. Çünkü aldığınız biletin gidiş-dönüş saatleri ve lokasyonları seyahatinize direkt etki eder. Sorunsuz bir seyahat mutlu bir tatilin başlangıcıdır.

Gidiş-dönüş biletlerinizi mutlaka çıktı olarak yanınızda bulundurun. Bu çıktılar size vize ve pasaport kontrolünde de yardımcı olacaktır.

Uçuş saatinizi mutlaka 2-3-5 defa kontrol edin. Çünkü gece uçuşlarında çok görünen hatalardan birisi de saati dalgınlıkla karıştırıp 1 günle uçağı kaçırmış olmaktır örneğin;

Uçuş Tarihi : 14 Şubat 2020 Uçuş saati 01:30 olan uçak seferi için havalimanında olmanız gereken zaman 13 Şubat 2020 akşam 23:00‘dür..  14 Şubat akşamı yola çıkıp havalimanına giderseniz uçağınız çoktan gitmiş olduğuna emin olabilirsiniz…

Google Flights sayfasından gideceğiniz yere ait arama yaptıktan sonra karşınıza gelen sayfada fiyatları takip et özelliğini açarsanız haftalık olarak mailinize bütün firmaların değişen fiyatları gelmektedir.

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Doğru otel seçimi tatile çıkan kişi sayısı ve istenilen tatil anlayışına göre değişmektedir. 2 maceraperestin kalacağı otel yada konaklayacağı çadır ile 4 kişilik çocuklu bir aile arasında mutlaka fark olacaktır.

4 kişilik ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak, buna uygun konforu ve hizmeti verecek oteller tatili eziyete çevirmeden, keyfini sürmenizi sağlayacaktır. Villa tipi, apart, Bağlantılı odalara sahip oteller geniş aileler için daha çok konfor ve rahatlık sağlar.

Otelin konumu, ulaşım imkanı (havalimanı tranferi olması), Manzarası, restorantı ve ek hizmetleri (spa ve hamam, sauna) olması yapılan tatilin keyfini en üst düzeye çıkartacaktır.

Otel hakkında yapılan yorumların okumak (booking, google, tripadvisor gibi) otelin sosyal medya hesapları, sitesi, acentalarda bulunan fotoğraflarını karşılaştırmakta otel hakkında fikir verebilir. Otel seçerken nelere dikkat etmeliyiz yazımızda detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Tatil yapacağınız yer hakkında bilgi edinin

Tatil yapacağınız yer hakkında bilgi edinin
Tatil yapacağınız yer hakkında bilgi edinin

Tatil yapacağınız yer hakkında bilgi edinmek size her anlamda kolaylık sağlayacaktır. Günümüzde dünyada gezilmedik yer bunlarla alakalı yazılmadık blog neredeyse kalmadı. Buna istinaden blog ve seyahat sitelerindeki yazıları okuyarak bolca bilgi edinebilirsiniz.

Yukarıda da dediğim gibi Trabzon’a en çok yazın tur ve tatil için gelinir fakat Trabzon’un en güzel en yeşil zamanları yaz öncesi Nisan ve Mayıs aylarıdır. Kış aylarında ise Trabzon ve Karadeniz bambaşka bir yüze bürünür ve uçsuz ormanları süsleyen karlar sizi unutulmaz doğa manzaralarını keşfetmeye çağırır.

Google Maps‘ten tatil yapacağınız yer ve otelinizin konumuna bakın. Maps üzerinden civara göz atın, google view street ile sokak ve caddelerde gezin. Daha gitmeden kalacağınız otel ve çevresi hakkında bilgi edinmenize olanak sağlayacaktır.

Rotanızı Belirleyin

Gideceğimiz yeri belirledik. gidilecek yer hakkında da bilgi edindik artık yapmamız gereken konaklamamızın konumuna göre seyahat ve gezi rotalarımızı belirlemek. Arkadaşlarlar, bloglardan, seyahat instagramlarından nelere gidilebileceği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunların konumunu google mapsten bakarak bir rota oluşturmanız sizi gereksiz zaman kaybı yaşatacak yolculuklardan kurtaracaktır. Bunu yapmanızın sizi “keşke tatili uzatsaydım ya” demenizi engelleyecektir.

Gideceğiniz yerin haritasını turist infolardan bulabilirsiniz. bunlardan bir tanesini yanınızda taşıyın. Genelde gidilecek yerler, nerede ne yenir sorularının cevapları bu haritalarda belirtilmektedir.

Görülecek ve gezilecek yerler nereler?

Tatilinizi yapacağınız konum hakkında google araması ile bu sorunun cevabına rahatça ulaşabilirsiniz. “Trabzon’da gezilecek yerler” yazdığınızda karşınıza gelen listeden rotanızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bavul Hazırlama Süreci

Bavul Hazırlama Süreci
Bavul Hazırlama Süreci

Özellikler dikkat edilmesi gereken şeylerin listesi olsun. Vize, Pasaport, Kimlik, Para, Cüzdan, Telefon, bilet, gezi dökümanı vb. önemli eşyaların hepsini bir listeye yazın ve bunları evden çıkarken 2 defa kontrol edin.

Gideceğiniz yerin doğa şartlarına göre alınacak eşyalarda önemli listesine girmelidir. Mesela antalya’ya giderken güneş kremi önemli rol oynarken, doğu karadeniz turunda kapşonlu yağmurluk tarzında bir kıyafet önceliklidir. Tatile gideceğiniz yerin hava durumu ve şartları hakkında bilgi edinmeniz iyi olacaktır.

Bavul hazırlama süreci tatil esnasında en çok yaşanan sorunlardandır. “şunu da alayım bunu da giyerim” diyerek bavula aldığımız giysiler tatilde hiç giyilmediği bile oluyor. Giysilerin yük olmaması için çok fazla büyük bavullardan kaçınmanız en iyisidir.

Unutmayın ki büyük bavulu tekrar geri toplamak için 2-3 saat tatilinizden zaman ayırmanız gerekecek.

Spontan Gelişen Seyahatler

Birde nasıl olduğunu bile bilmeden, doğaçlama olarak yola çıkılan seyahatler kişilere unutulmaz anılar yaşatıyor. Daha çok gençlerin yaptığı, hadi gel karadenize gidelim” diye başlayıp kendilerini binbir bilinmezlik ve bunun getirdiği maceranın içinde buluyorlar kendilerini..

Daha çok üniversite gençlerinin yaptığı ve bundan keyif alıp özgürlüğü hissediyorlar. Organize, disiplinli ve planlı bir yaşamın pek çok faydası olmasına rağmen, spontane yaşamın da kendine göre faydaları olduğunu söylemek mümkün.

Seyahatte kalın…