Skip to content

Evde Yapılacak Şeyler – Karadeniz’i Keşfedin

Evde Yapılcak Şeyler - Karadenizi Keşfedin
Evde Yapılacak Eğlenceli Şeyler
1. Evde Yapılacak Eğlenceli Şeyler – Dünya Turu Atın
2. Evde Yapılacak Eğlenceli Şeyler – Müzeleri Gezin
3. Evde Yapılacak Şeyler – Karadeniz’i Keşfedin

Evde Yapılacak Şeyler – Karadeniz’i Keşfedin

Herkesin aklının ucundan “Karadenizi gezmek gerek” cümlesi geçmiştir. Eve kapandığımız şu günlerde yeşiliyle kendisine hayran bırakan Karadeniz Turunuzu planlamanın tam zamanı. Karadeniz Turunda nereye gidilir? Nerede ne yenir? gibi Karadeniz turunuzda gezmek isteyeceğiniz rotaları oluşturmak, gezilecek popüler noktalar sizin için derledik.

#HazırEvdeyken Karadeniz’i Keşfetmeye hazır mısınız?

1 – Uzungöl Gezi Rehberi

Uzungol Gezi Rehberi – Karadeniz Turu

Karadeniz turunun olmazsa olmazı Uzungöl. Uzungöl yıl boyu ziyaretçi almaktadır. Yaz aylarında başka bir güzel kış aylarında başka bir güzelliğe sahiptir fakat en çok ziyaretçiyi yaz aylarında almaktadır. Kış aylarında genelde az sayıda ziyaretçi uzungölü ziyaret etmektedir. Uzungöl Gezi Rehberimizden yazının devamını okuyabilirsiniz.

2 – Sümela Manastırı Gezi Rehberi

Sumela Manastırı Gezi Rehber- Karadeniz Turu

Trabzon, Maçka’da yer alan manastır deniz seviyesinden 1.150 metre yüksekte bulunmaktadır. Manastırı gezdikten sonra harika doğa yürüyüşü ile gezinizi taçlandırabilirsiniz. Uçakla ya da ülkemizin her yerinden otobüsle, Trabzon’a gittikten sonra manastıra ulaşım zor değildir. Sumela Manastırı Gezi Rehberimizden yazının devamını okuyabilirsiniz.

3 – Sera Gölü Tabiat Parkı

Sera Gölü – Karadeniz Turu

Sera Gölü, Trabzon ve Akçaabat’ın önemli bir tabiat güzelliğidir. Göl, aşırı yağış sonucu 21 Şubat 1950 Salı günü Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadi tabanını tıkaması sonucu oluşmuştur. Kopan parçaların bazıları o kadar büyüktür ki, günümüzde dahi kopmaların yaşandığı bu bölgeler anlaşılabilmektedir. Sera Gölü Gezi Rehberimizden yazının devamını okuyabilirsiniz.

4 – Santa Haraberleri Gezi Rehberi

Santa Ruins - Santa Harabeleri Nerede? Nasıl Gidilir? Santa Harabeleri Trabzon tarihi ve Önemi Hakkında bilgi. Santa Vadisi ve Santa Antik Kenti Nerede? Yol tarifi.
Santa Ruins – Santa Harabeleri Nerede? Nasıl Gidilir? Santa Harabeleri Trabzon tarihi ve Önemi Hakkında bilgi. Santa Vadisi ve Santa Antik Kenti Nerede? Yol tarifi.

Karadeniz’in keşfedilmemiş cevheri olarak nitelendirilen Santa Harabeleri Gümüşhane kent merkezine yaklaşık 82 kilometre uzaklıkta olan Santa Harabeleri, Dumanlı köyü sınırlarında yer almaktadır. Genel olarak ziyaretçiler, doğanın güzelliğine güzellik kattığı yaz mevsimini tercih etmektedir. Kış mevsiminde yollarda sıkıntı yaşayabilmenizden ötürü yaz mevsiminde gitmenizi tavsiye ederiz. Santa Haraberi Gezi rehberimizden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

5 – Kızlar Manastırı Gezi Rehberi

Trabzon’un Ortahisar ilçesindeki Kızlar Manastırı’nın, restorasyon ve rölöve çalışmalarıyla tarihi dokusu ortaya çıkarılıyor. Projesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi, restorasyon ihalesi Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen manastırın, yıl sonuna kadar turizmin hizmetine sunulması planlanıyor. ( Trabzon Büyükşehir Belediyesi – Anadolu Ajansı )

Boztepe’nin yamacında şehre hakim bir mevkide kurulan bu manastır 1349-1390 yılları arasında 3. Alexios zamanında kurulmuştur. Kızlar Manastırı, iki teras üzerine inşa edilmiş ve etrafı yüksek koruma duvarı ile çevrilmiştir. Birkaç defa onarılmış olan Kızlar Manastırı 19. yüzyılda son şeklini almıştır. Kızlar Manastırı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

6 – Hıdırnebi Yaylası Gezi Rehberi

Hıdırnebi Yaylası’na Ne Zaman Gidilmeli ?
Hıdırnebi Yaylası’na Ne Zaman Gidilmeli ?

Genelde tatilcilerin yaz, kış gözetmeksizin gittiği Hıdırnebi Yaylası her mevsim ayrı bir güzel oluyor ama Temmuz ayında yaylada yapılan şenliğe giderek yörenin oyunlarını görüp, lezzetlerini tadabilirsiniz. Hıdırnebi Yaylası Gezi Rehberimizden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.