Skip to content

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kaliteli ve konforlu bir tatil planının olmazsa olmazıdır otel. Kusursuz bir tatil için ihtiyaçlarınıza yönelik oteli bulmak unutulmaz bir tatilin kilit noktasıdır. Doğru oteli seçtiğinizde ise artık tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.

1 – Otelin Konumu

Otelin Konumu - Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Otelin Konumu – Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Manzara ve dinlenme amaçlı tatile çıkıyorsanız doğa ile iç içe ve sakinlik sizin için ön planda olacaktır. Her sabah uyandığınızda göl, vadi, deniz manzarasına uyanmak tatilinize keyif katacaktır. Kalacağınız otele toplu ulaşımı ve havalimanı transferi olup olmadığını öğrenin.

2 – Otelin kendine ait Otoparkı var mı?

Otelin kendine ait Otoparkı var mı? - Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Otelin kendine ait Otoparkı var mı? – Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tatile kendi arabanızla gidiyorsanız otelin otoparkının olup olmadığını mutlaka araştırın. Eğer otel park imkanı sağlamıyorsa park alanının nerede olduğunu ve park alanının güvenliği konusunda bilgi edinin.

Not: Otelimizde vale hizmeti ile otopark mevcuttur ve ücretsizdir.

3 – Otelin Ekstra Ücretleri ve Nelerdir?

Otelin Ekstra Ücretleri ve Nelerdir
Otelin Ekstra Ücretleri ve Nelerdir

Otelde ihtiyaçlarınız doğrultusundaki ücretli ve ücretsiz hizmetleri öğrenin. Mesela internete bağlanmanız gerektiğinde, otelin size sürekli internet sağlayıp sağlamadığını öğrenin. Otel restoranlarınında nelerin konaklamalara dahil olduğu araştırın. Spa, Hamam, Sauna hizmetlerinin de extraya dahil olup olmadığını mutlaka sorun.

Örneğin; otelimizde Otopark, Hamam, Sauna ve internetimiz, Fitness salonumuz Ücretsizdir.

4 – Otelin Sunduğu Olanak ve Hizmetler Öğrenin

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz - Otelin Sunduğu Olanak ve Hizmetler Öğrenin
Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz – Otelin Sunduğu Olanak ve Hizmetler Öğrenin

Yapacağınız tatilin standartlarına göre oteller farklılıklar gösterebilir. Doğa içindeki bir otel ile plaj içeren her şey dahil oteller arasında farklılıklar olması doğaldır. Ama tatilinizi kolaylaştıracak imkanlar sunan otelleri tercih etmeniz sizin kusursuz tatil yapmanıza fırsat sağlayacaktır.

Örneğin arabasız gittiğiniz bir otelin araç kiralama hizmeti olması sizin açınızdan büyük rahatlık sağlayabilir.  Bunun gibi Sauna, Spa, Hamam, ücretsiz internet, otopark hizmeti sunması sizin için fırsat olabilir.

Oda tipi seçiminde apart, 3+1 odalar, bağlantılı odalar, mutfaklı odalara sahip otelleri seçmek kalabalık aileler bakımından avantajlı olacaktır. İçerisinde mutfak eşyaları bulunan oda tiplerinde ise kendi yemeğinizi yapma imkanınızda olacaktır.

Oda servisinin kalitesi, süresi ve ekstra ücrete tabi olan kısımları öğrenmeniz sürprizleri engelleyecektir.

Odaya ek yatak koyulması da siz ve çocuğunuz için tercih sebebi olabilir. Çocuklara yönelik imkanlarını ve yemek menülerini de öğrenin. (Play garden, Kids Menü)

Ek bilgi: Coronavirüs salgınından sonra otellerde hijyen standartları diye bir kategorileştirme olabilir. Buna bağlı olarak hijyen standartları açısında da kalacağınız otele ait bilgiyi arayıp öğrenin.

5 – Seçeceğiniz Otelin Yıldız Sayısı

Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz - Seçeceğiniz Otelin Yıldız Sayısı
Otel Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz – Seçeceğiniz Otelin Yıldız Sayısı

Tatilde seçeceğiniz otelleri yıldızına göre bakmak en bilindik yöntemlerdendir. Yıldız sayısı ne kadar fazla ise size sunduğu hizmetler o kadar fazladır. Yıldız sayısına bağlı olarak otellerin yerine getirmeleri gerekli olan bir çok sorumlulukları da vardır.

6 – Otele ait yorumları okuyun

Otel hakkında yapılan yorumların okumak (booking, google, tripadvisor gibi) otelin sosyal medya hesapları, sitesi, acentalarda bulunan fotoğraflarını karşılaştırmakta otel hakkında fikir verebilir. Google, Booking e Tripadvisor gibi sitelerde otel yorumlarını kategorileyip okumak mümkün. Bu sitelerde yapılan yorumlara istinaden belirtilen iconlarla daha çok hangi alanda yorum aldığını anlayabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta göründüğü gibi.